Foto: Aclima

Foto: Aclima

Satser på DACH: Innovasjon Norge lanserer nytt vekstprogram for norske friluftsmerker

Innovasjon Norge har lansert et nytt eksportprogram som skal hjelpe norske friluftsmerker med å vokse i de tysktalende markedene Tyskland, Østerrike og Sveits (DACH-regionen). Målet er ambisiøst: 50 prosent vekst innen 2030.



Flere norske merkevarer innen sport og friluft har allerede etablert seg i DACH-regionen, men potensialet er fortsatt stort. Programmet er utviklet i tett dialog med merkevareaktørene selv, og tar utgangspunkt i deres behov og erfaringer.

 

– Programmet er tuftet på konkrete behov og ønsker fra merkevarene, og skal bidra med både kunnskap, kontakter og økt synlighet, sier Gunnhild Brumm, direktør for Innovasjon Norge i DACH-regionen.

 

Webinarer som første steg

Programmet startet med to digitale samlinger i juni. Det første webinaret tok for seg markedsdata og forbrukerinnsikt i DACH-regionen, med bidrag fra blant annet ISPO. Det neste webinaret har fokus på digital markedsføring og salg, med temaer som AI, sosiale medier og annonsering – alt tilpasset friluftssegmentet og forholdene i tysktalende markeder.

 

Flere tiltak på vei

I løpet av høsten får deltakerne tilgang til et bredere spekter av aktiviteter, blant annet:

  • Retail Road Trips og delegasjonsreiser
  • Pressemøter og medietrening
  • Skreddersydd forretningsstøtte og nettverksbygging

 

– Vi ønsker å skape en plattform der norske merker samarbeider, deler erfaringer og bygger kunnskap sammen. Det er en forutsetning for å lykkes i krevende eksportmarkeder, sier Matthias Aßmann, prosjektkoordinator i Mandel Consulting.

 

Solid forankring i bransjen

Initiativet gjennomføres i samarbeid med Sportsbransjeforeningen, Norsk Industri og Team Norway, og bygger på innsikt fra norske merkevarer med erfaring fra DACH-markedene.

 

– Vi vet at det nytter – men det krever tilstedeværelse, relevans og lokal innsikt. Derfor kombinerer vi datadrevet innsikt med målrettet relasjonsbygging, sier Anita Kari Solheim Pieper, spesialrådgiver i Innovasjon Norge.

Tilbake
 

Sør-Korea og Japan peker seg ut som nye vekstmotorer for norsk sportsbransje

 
Adidas forlenger Bjørn Gulden
 
Slik former vinter-OL sportsbransjen i Norge
 
Craft Sportswear viste OL kolleksjonen under Milano Fashion Week
 
-Kundene våre ønsker færre men bedre og mer meningsfulle plagg