Det er en enormt kraftig løpstrend om dagen. Den har vokst over tid og har per nå vart nokså lenge. Det har vært løpstrender tidligere også, men så sterk som den er nå har ingen opplevd maken til tidligere. Selv erfarne bransjeaktører er overasket over kraften i den som er nå. Noen opplever markedet nærmest som umettelig. Flere skomodeller som koster over 2000.- kroner har vært utsolgt i perioder.
Løp og løping i Norge
Norge har verdens største løpskonkurranse i antall deltager gjennom Holmenkollstafetten. De store maratonløpene i verden fylles lenge før startskuddet går. Det samme gjaldt Oslo maraton, der alle distansene ble fulltegnet i år. Det løpes mer og av flere enn noen gang. Det løpes med karbonsko, treningssko, terrengsko og grus-sko. Og det kommer stadig nye modeller. Både fra gamle- og kjente-, men også fra nye merker. Når markedet er godt, dukker det også opp nye tilbydere. De etablerte skomerkene lager flere skomodeller, i tillegg lanseres nye skomerker. Når de store gigantene Adidas og Nike har strammet til egen distribusjon, åpner det seg muligheter for flere. On Cloud, Hoka har på kort tid blitt nye giganter. I tillegg er det et mylder av andre løpeskomerker som lager løpesko av høy kvalitet.
MOVV
Danske Nikolai Christensen har lang erfaring med sko, etter 20 år i Ecco og tre år i det amerikanske skomerke Keen. Han har jobbet med sko nær sagt i hele sitt yrkesaktive liv. Både i Europa, Asia og USA, i sport- og outdoorsegmentet. 1.mars 2024 ble MOVV etablert, og allerede 1.april 2025 ble de første skoene solgt i Danmark. Et viktig mål til skomerke er å tilby markedet en løpesko med høy kvalitet. Passformen er basert på kompetanse fra resultater etter en million skannede føtter. -Det er ingen andre sko i verden som har så god kompetanse om hvordan føtter ser ut, sier Christensen med overbevisning. -Alle disse dataene vi har hentet frem gjennom så mange skanninger har vært viktig for å lage skoene til MOVV. Vi er helt sikre på at de aller fleste vil trives godt med våre sko på føttene. Vi har en overlegen erfaringsbasert tilnærming, fortsetter han.
Hvorfor enda en løpesko i markedet?
-Vi mener det er plass til et skandinavisk løpeskomerke til. Det er ikke så mange av dem. Craft er den største. Vi mener også at MOVV dekker et behov som ingen andre kan tilby, våre sko er svært slitesterke. Vi mener vi er unike. Man kan løpe over 1000 km med MOVV skoene før de bør byttes ut. I tillegg har vi valgt nokså nøytralt design, blant annet hva gjelder fargevalg. Design og skomodellene vi lager skal vare – på alle måter. Det vil si at de ikke trengs å byttes ut hvert år, noe som gjør at forhandlerne ikke trenger å selge ut kolleksjoner fordi det kommer ny skomodell. Ofte må jo det gjøres med rabatter. Det vil vi gjøre vårt for at ikke skjer med MOVV. Vi vet også at våre sko er så gjennomarbeidet og så funksjonelle at de vil være skadeforebyggende for løpere. Vi skal heller ikke lage veldig mange ulike modeller. Vi holder oss unna karbonplater, vi mener det er for de aller færreste, faktisk så få som fem prosent av de som løper har særlig glede- eller fordel av å løpe med karbonplate i skoene. Vi har heller ingen rocker i våre skomodeller. Men vi fokuserer heller på god demping og høy komfort. Dette vil til sammen bidra til at skandinaver får gode løpsopplevelser. Det er det vi mer enn noe annet ønsker å bidra med, sier Nikolai Christensen i MOVV.
Fra ide til lansering på rekordtid
-Jeg tror vi har satt verdensrekord i utvikling og lansering av løpesko. Det kunne vi gjøre fordi vi har enormt mye kompetanse som er tilegnet over mange år. Jeg har jobbet med sko i hele livet, i Asia, USA og Europa, sier Nikolai Christensen.
Skoene produseres på samme fabrikk som blant annet Adidas, Hoka og Li-Ning i Kina. -Det er en god fabrikk med mye kompetanse. Vi kunne nok ønske oss å produsere i et annet land enn Kina, men det lar seg ikke gjør i dag fordi vi ikke får tak i de mellomsålene vi trenger i Europa.
Ifølge Christensen har MOVV allerede solgt 6000 par sko. De er først og fremst representert i det danske markedet, men skoene selges også i Belgia, England og Tyskland. De har ambisjoner om også å være i det norske markedet etter hvert.
Løpstrenden bidrar til bransjevekst
Löplabbet, som er en av de desiderte spesialistene innen segmentet i norsk sportsbransje, er sitert på at de hadde en vekst på 50 prosent i 2024. Og at det blir ytterligere økning i 2025. – Så langt i år har vi 30 prosent vekst, sier Tor Fauske i Löplabbet til E24. – Løping pleide å være en aktivitet for de voksne og etablerte i tidsklemma. Nå ser vi en kraftig vekst blant folk i slutten av tenårene og starten av 20-årene. Det er også mange flere jenter som løper. I tillegg kjøper ivrige løpere flere par sko. – Tidligere hadde man ett par og så løp man med det i to år. Nå er det jo slik at alle har en skopark med tre, fire, fem modeller – nesten uansett nivå. Det er jo flott for oss, sier Tor Fauske, daglig leder i Löplabbet til E24.
…og ikke nok med det..
Med løpebølgen selges ikke bare løpesko, det selges løpevester, løpesokker, shorts, tights, topper, trøyer og capser. For å unngå å gå tom for næring er det lurt med gel og sportdrikk, og etter trening må man fylle på med protein og mer karbohydrat i form av sportsbarer, Så skal selvsagt løpeturene dokumenteres på Strava, og da trenger man sportsklokke. I Norge er det langt i fra sommer hele året, så varme klær, både yttertøy og mellomlag velges med omhu. Når det blir glatt, så trengs også sko med pigger.
Når alt dette er skrevet, så er nok løping den ærligste og enkleste aktiviteten man kan velge, og det aller viktigste er å komme seg over dørstokken og la endorfinene som løping gir strømme. Man kommer langt med gode sko og treningstøy man føler seg vel i. God løpetur!