Ole Christian Selbekk og Fredrik Hiorth
På hjemmesidene til Chrisco Sport, står det at Selskapet ble etablert i 1979 av tidligere skihopper Chris Selbekk. Chrisco Sport startet som en distributør av sportsutstyr med fokus på vintersport og bekledning. Familien Selbekk var også ivrige golfspillere og allerede i 1982 begynte Chrisco Sport med golfutstyr i det små. I dag er Chrisco det firma i Norge som har holdt på lengst med golfutstyr. Chrisco har siden 90-tallet i flere perioder vekslet mellom å ha et selskap, Chrisco Sport, og et eget selskap for distribusjon av golfutstyr, Chrisco Golf. I dag er hele virksomheten styrt fra Chrisco Sport AS.
Ole Christian Selbekk er styreleder og kontrollerer majoriteten av selskapet. Resterende eies av Arriba Holding AS.
Fredrik Hiorth
I 2023 ble Fredrik Hiorth ansatt som ny daglig leder. Fredrik har solid sportsbransjeerfaring fra XXL og generell detaljhandelserfaring fra møbel- og elektrosektoren. Etter studiene i Skottland flyttet han tilbake til Norge der han ble en del av et svært lite XXL team i 2000. Fredrik ble ansatt som nummer 2 i XXL, ett år før selskapet åpnet de første dørene, som var som kjent høsten 2001. Han var sentral
i XXL i litt over 11 år og hadde bl.a. ansvaret for innkjøp av hardvarer. Etter XXL ble det noen år i Expert og Bohus, et kortere oppdrag i Gresvig og møbelkjeden Six Bond Street, før han altså ble en del av- og daglig leder i Chrisco Sport AS. -Jeg har jobbet med mange tunge finansielle eiere og hatt mange lederstillinger i flere selskaper. De siste 10 årene har jeg vært i selskaper som tidvis har vært gjennom store omstillinger. Jeg erkjenner at jeg ikke liker å si opp folk. Jeg liker mye bedre å skape fremdrift, gjennom effektivisering av vareprosesser, kategoristyring og ikke minst relasjonsbygging. Min erfaring sier at relasjoner og kommunikasjon fortsatt er en viktig brikke i vår business, sier daglig leder Fredrik Hiorth.
Being a product of the product
Både Fredrik og Ole Christian er svært habile golfspillere. Ole Christian var tidlig en svært dyktig golfspiller, og spilte for det norske landslaget. Han studerte i New Mexico og Boulder / USA på 1990-tallet der han også hadde golfstipend. Fredrik studerte til Siviløkonom på prestisjeuniversitetet St. Andrews i Skottland, som også regnes som golfsportens vugge. Fredrik startet som golfspiller som seksåring og har ifølge sikre kilder 1 (!!) i handikap. Det er liten tvil om at tospannet KAN golf.
Golfkompetansen til Hiorth og Selbekk bidrar til å nå de gode golfmiljøene. Golf er for øvrig den dretten som vokser mest om dagen. Det er per tid ca 135 000 spillere.
Fusjon
Som nevnt har selskapet drevet under merkenavnene Chrisco Sport og Chrisco Golf. Golf var en nokså marginal sport i Norge på 1980-tallet, da selskapet startet med å selge sportsutstyr, men på 1990-tallet nærmest eksploderte golfinteressen og dermed golfmarkedet. Selbekk familien var klare til å posisjonere seg i segmentet og vokste nokså kraftig. I dag er selskapet den eneste rene golfdistributøren i Norge.
I 2023 ble Chrisco Sport AS og Chrisco Golf AS igjen fusjonert. Det ga bl.a. utslag på omsetningstallene til selskapet, som økte fra 50 millioner i 2022 til 71 millioner i 2023. Fremgangen i selskapet fortsatte i 2024 til 84 millioner. -Snaue 20 prosent vekst er vi godt fornøyd med i et tungt sportsmarked, sier Fredrik Hiorth. Han sier videre at det er i sportsbutikker og med merkevaren Arena, selskapet vokser mest..
Chrisco Sport har ca 30 ulike merkevarer innen Golf, i tillegg til Arena på svømming. Noen av de er små. De største merkevarene er Srixon og Cleveland, i tillegg til sekspates egen merkevare, Olyo.
Dunlop inn i porteføljen
Arena er største enkeltmerke i Chrisco sport. Det selges i sportsbutikker, i svømmehaller og gjennom klubber. Arena er også hovedsponsor til Norges Svømmeforbund. -Chrisco har solgt badetøy i mange år. Vi startet med Speedo i 1979, så fikk vi agenturet på Arena i 1985, deretter en ny periode med Speedo på 90-tallet, men har nå jobbet med Arena i mer enn 20 år, sier Fredrik Hiorth. -Golf har som nevnt også vært viktig for Chrisco nesten siden oppstarten, og alle merkevarene våre selges på litt lik måte som svømming, gjennom sportsbutikker, hos golfspesialister og lokalt gjennom pro-shops på de ulike golfbanene og innendørssentrene i Norge. Med merkevaren Srixon er vi sponsor til Norges Golfforbund og har utstyrsavtale med landslaget, sier Hiorth. -Nå har vi akkurat fått distribusjonsrettighetene til Dunlop og skal dermed inn i racketsport også. Dunlop Sport eier også golfmerkene Srixon, Cleveland og XXIO, som er en del av vår portefølje. Vi har også tidligere hatt distribusjon på racketsport med tennismerker som Tretorn, Snauwaert og Ellesse, men nå er ambisjonen vår at Dunlop skal få selskapet nærmere 100 millioner kroner i omsetning, sier Fredrik Hiorth. - Dette er et naturlig steg for oss, fortsetter han. -Gjennom dagens distribusjon på svømming og golf har vi etablert god erfaring med å ha en distribusjonsstrategi som innebærer kjedeavtaler i sport, frittstående spesialister, lokal tilstedeværelse i svømmehaller og golfbaner, i tillegg til klubbsamarbeid og nært samarbeid med særforbundene. Tilsvarende distribusjon mener vi blir viktig for racket-sport. Vi er stolte av å nå kunne tilby et enda bredere spekter av sportsutstyr til våre kunder og ser frem til å bygge videre på vårt sterke partnerskap med Dunlop Sport.
Chrisco Sport AS er aktuelle ved at de;
• Nylig signert utstyrsavtale med arena og Norges Svømmeforbund, 2025-2028
• Nylig signert utstyrs- og sponsoravtale med SRIXON og Norges Golfforbund, 2025-2028
• Selskapets egen merkevare OLYO blir hovedsponsor av Norges Golfforbunds regionale turneringsserie for juniorer.
• Fra sommeren 2025 vil Chrisco ta over distribusjonen av merkevaren Dunlop Sports og med det utvide vårt sortiment til også å tilby en ledende merkevare innen racketsport